Index rizika epidemie covidu je pátý den na nejvyšším stupni

Praha – Index rizika v protiepidemickém systému PES je v Česku pátý den na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Od pátku do dneška se drží na 76 bodech ze sta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku zatím oficiálně platí čtvrtý stupeň PES. Pokud se rizikové skóre drží v horším stupni aspoň tři dny, může to být podle dřívějších informací ministerstva důvodem k zavedení přísnějšího stupně opatření proti nemoci covid-19. Zpřísnění opatření vláda projedná ve středu.

Mapa odběrových míst – ZDE

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí řekl, že pokud s ohledem na vývoj epidemie navrhne zpřísnění, opatření by se změnila s účinností od pátku 25. prosince. Podle původního plánu opatření by měly být v pátém stupni uzavřeny i obchody s výjimkou prodeje základních potřeb a provozovny služeb, které zatím vláda nechávala oproti plánu opatření otevřené. Podle Blatného se už ale v pátém stupni s výjimkami z opatření nepočítá.

V jednotlivých regionech se rizikový index PES dostal až na 86 bodů, a to v Karlovarském kraji. Nejnižší byl opět v Jihočeském kraji s 68 body a v Praze se 71 body, což je ještě na úrovni čtvrtého stupně. Ve všech ostatních krajích už je rizikové skóre na úrovni pátého stupně. 

Rizikové skóre PES k dnešnímu dni v jednotlivých krajích:

KrajSkóre PESStupeň pohotovosti
Praha714
Jihomoravský815
Jihočeský684
Karlovarský865
Vysočina815
Královéhradecký815
Liberecký765
Moravskoslezský855
Olomoucký765
Pardubický765
Plzeňský815
Středočeský765
Zlínský805
Ústecký765
ČR765

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

zdroj – ctk.cz

Leave a Reply